Rozhovor s Michalem Novotným

21. prosince 2021 | Rozhovor
Pokusím se žít jako každý normální zdravý člověk. Pokud to půjde, budu se snažit pracovat.

Jaký máš den?

Ráno mi asistent pomohl na vozík, dal mi snídani a posadil mě k počítači. Další asistent přijde k obědu. Dnes budu jen na počítači, na internetu.

 Co děláš, když se vzbudíš a čekáš, až přijde asistent?

Budím se kolem páté. Televizi si sám nezapnu, takže ji mám puštěnou celou noc, abych se nekoukal do tmy, když se vzbudím dřív. Jednou se mi stalo, že mi do snu vlezl Kalousek, protože na ČT24 dávali nějaký jeho projev. Když dávají hokej, mám ve snech hokej.

 Chtěl bys mít u sebe asistenci i v noci?

Ano, ale ne každou noc. Někdy jsem rád sám. Další problém je, že nevím, kam bych toho asistenta položil. Bydlím v garsonce a mám tady jen jeden gauč. Kdybych měl tolik asistence, kolik potřebuju, využíval bych ji asi dvanáct hodin, spíš v průběhu dne.

Co říkáš na to, že budeš mít po dobu jednoho roku tolik asistence, kolik potřebuješ?

Že je to výborné. Pokusím se žít jako každý normální zdravý člověk. Pokud to půjde, budu se snažit pracovat. Když pracuješ, tak zaplácneš čas, máš peníze a nejsi závislý na důchodu. Rozhodně tu asistenci neproflákám na českých diskotékách, ale udělám si živnostenský list na překladatelství, které jsem vystudoval.

Můžeš se věnovat překladatelství i z domova?

Nemůžu. Přeložit jednu stránku mi trvá čtyři hodiny, a to bych se nikde neuplatnil. Kdybych měl víc asistence, diktoval bych překlad asistentům. Překládat z němčiny a do němčiny bych mohl cokoliv, přes novinový články po krásnou literaturu. Nerad bych překládal poezii, protože nemám básnické střevo.

Jak ses naučil německy?

Na začátku devadesátých let si babička koupila satelit. Pořád jsem se díval na německou televizi.

K čemu pomoc nepotřebuješ?

Sám můžu jen přemýšlet, což taky není na škodu. Můžu poslouchat hudbu, ale musí mi ji někdo pustit. Mám rád folk metal, hlavně německý, třeba kapelu Feuer Schwanz, což znamená doslovně ohnivý ocas.

Vyrůstal jsi v Praze?

Ano, narodil jsem se tu. V osmdesátých letech jsem v Jedličkově ústavu vychodil základku a vystudoval gympl. Byla úplně jiná doba. Po revoluci jsem studoval dál. Mám tři tituly, ale používám jen jeden, a to kvůli mámě, aby měla radost. Kromě překladatelství, jsem studoval žurnalistiku a práva.

Jak se handicapovaným žilo v ústavu v osmdesátých letech?

O co sis neřekl, to jsi neměl. Sestry neměly čas, aby se ti věnovaly. Ti schopnější chovanci měli na starost ty méně schopné. Mně pomáhal spolužák, který mi dával svačinu, otáčel mi stránky v učebnici a vozil mě. V ústavu bylo všechno naplánované; co budeš dělat, mít k obědu, k večeři, kdy půjdeš do postele. Dnes jsem svobodný. Včera jsem měl k večeři třeba jen dvě margotky, protože jsem na ně měl chuť. V ústavu bych dostal chleba s rybí pomazánkou, a tím by to haslo. I když mám osobní asistence málo, pořád je to lepší, než žít v ústavu.

 

Sdílej:
Michal na večírku asistence.

Čeho jsme se ale v přístupu k handicapovaným dosud nezbavili?

Za totáče si na mě lidi ukazovali, ale to se děje i dnes. Když jsem byl v ZOO, ukazovaly si na mě děti i někteří dospělí. Říkal jsem si: „Já se tady snad postavím jako exponát a budu tady vybírat peníze za prohlídku“. Asi před rokem jeden pán přikročil k mé asistentce a řekl jí: „Slečno, já vás obdivuju, jak vy se o něho tak staráte. To já bych nemohl.“ Za komunismu jsme byli moc zavření a nemluvilo se o nás. Lidi si musí na handicapované zvyknout.

Jak jsi dosáhl samostatného bydlení?

Kdybych žil celý život v ústavu, tak bych se asi zbláznil. Moji rodiče mi s odchodem z ústavu moc nepomohli, takže jsem se musel spolehnout na sebe. Pracovníci ústavu mi pomohli s napsáním žádosti o získání bytu, kterou jsem pak tajně podal na úřad. Nikdo z rodiny o tom nevěděl. Za to, že bydlím sám, vděčím své tvrdohlavosti. Jdu za vším jako beran.

Jak se Ti v Praze žije a co by měla Praha zlepšit, aby se ti tu žilo lépe?

Praha je pro mě jediná volba, protože v Praze je všechno. Možnosti zaměstnání i kulturní vyžití. Kdybych žil na vesnici, mohl bych jezdit akorát do hospody. Lépe by se mi tu žilo, kdyby bylo ve městě více nájezdů. Stává se mi, že se nemám jak dostat na chodník, musím jet po silnici mezi auty dál a použít vjezd pro auta. Někdy je to nebezpečné.

Ocitl ses někdy v potížích kvůli tomu, že jsi neměl dostatek osobní asistence?

Nedávno jsem dostal novou postel, na které byla matrace s kluzkým igelitem. Nedal jsem si na noc postranici, takže jsem po tom igelitu sklouzl až na zem. Naštěstí jsem spadl tak šikovně, že jsem si narazil jen ruku a hlavu.

Co můžeš dělat v takové situaci?

Nic. Musím čekat na ranní asistenci, která musí použít zvedák, aby mě dostala zpět na postel.

Pomáhá ti rodina?

Rodičům jsem se narodil ve čtyřiceti letech. Sourozence nemám. Táta zemřel před deseti lety, máma žije v domově s pečovatelskou službou v Podolí. Je jí osmdesát osm, ale ještě se o sebe postará. Jednou za měsíc přijede na návštěvu. Když mám dlouhou asistenci, tak se za ní občas vypravím.

Rozhovor vedl Václav Uher.