Výrazné zlepšení dostupnosti osobní asistence na dosah!

21. června 2023 | Aktualita
Dva a půl roku naší usilovné práce začíná konečně nést ovoce. Včera jsme se všemi pěti účastníky pilotního projektu Pátý stupeň setkali s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a předali mu petici za zavedení individualizovaného systému příspěvku na péči, kterou podepsalo 12 645 lidí a na oplátku jsme od něho chtěli slyšet, co ministerstvo připravilo pro lidi s nejtěžším postižením.

Pan ministr měl pro nás dobrou zprávu. Jako první krok, který může prakticky ihned výrazně zlepšit život několika tisíců lidí s nejtěžším postižením, představil speciální dotační titul, ze kterého se budou financovat hodiny asistence až do rozsahu 372 hodin měsíčně. Lidé s postižením přitom budou platit maximálně 80 hodin měsíčně, hodiny navíc budou mít zdarma, resp. za symbolickou cenu 1 Kč. O tyto dotace budou moci žádat poskytovatelé osobní asistence již během července. Jde o přelomový krok na cestě k plně individualizovanému systému podpory, tak jak funguje například ve Švédsku či Slovinsku.

Ministr zároveň přislíbil, že systémové ukotvení individualizovaný příspěvek na péči získá od roku 2025 s připravovanou novelou zákona o sociálních službách.

Tagy: Aktualita
Sdílej: